گرامیداشت دوم اردیبهشت روز زمین پاک دانشجویی
تاریخ انتشار: دوشنبه، 3 ارديبهشت 1397 10:01:45
پاكسازي محیط زيست و ييلاقات طرقبه توسط موسسه اموزش عالي بينالود مشهد با همكاري شهرداري طرقبه به مناسبت روز زمين پاك
گرامیداشت دوم اردیبهشت روز زمین پاک

زمین به عنوان گهواره و مهد تمدن بشری و زیستگاهی برای گونه های متنوع جانوری همواره با پیشرفت تکنولوژی های نوین در معرض خطر و آسیب هایی است که در آینده سلامت جوامع مختلف را در هر نقطه از دنیا به چالش خواهد کشید.
زیستن در محیط های آلوده به انواع آلاینده ها، زباله ها، پسماندهای صنعتی و خانگی در کنار آلودگی های صوتی همه و همه به عنوان تهدیدی برای اکوسیستم ها و نیز محیط زیست شهری؛ مخاطره آمیزترین نوع زندگی در عصر حاضر است.
جوامع مدرن دنیا اکنون به این باور رسیده اند که زمین و محیط زیستی پاک برای رشد و توسعه به مثابه آبی زلال برای یک ماهی در تنگی شیشه ای است و این تمثیل بخشی از اهمیت و جایگاه حفاظت از محیط زندگی و زیست بشری را به تصویر می کشد.
با توجه به اهمیت محیط زیست سالم در زندگی امروز، نقش فرهنگ سازی در کاهش آسیب های حاصل از تخریب ها و آلاینده های رو به گسترش در شهرها، کمتر از خدمات دستگاه های اجرایی و شهری نبوده و می تواند در نهادینه ساختن باور، پاک بودن و پاک زیستن را برای نسل های آینده نقشی انکار ناپذیر ایفا کند.
کاهش بار آلاینده ها به ویژه زباله و پسماندهای خانگی و نیز پیشگیری از انتشار آن در سطح شهرها با وجود پیشرفت های محسوس در جمع آوری آنها در قالب خدمات شهری شهرداری ها؛ باز هم نیازمند ورود سازمان های مردم نهاد و نیز آحاد مردم در قالب این انجمن های زیست محیطی است.
روز جهانی زمین پاک در سراسر دنیا به عنوان نمادی از ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست و محیطی که در آن زندگی بشری به رشد و بالندگی می رسد؛ فرصتی مغتنم برای توجه به این فرهنگ سلامت محور و آینده نگر است.

برگزاری برنامه فرهنگی ویژه روز زمین پاک توسط موسسه آموزش عالی بینالود مشهد و با همکاری شهرداری شهرستان طرقبه در نقاط مختلف این شهر، بستری مناسب برای ترویج فرهنگ پاک بودن و صیانت از عرصه های طبیعی و زیست بوم های شهری ایجاد کرده است.
نظافت و جمع آوری زباله ها در مسیرهای منتهی به جاذبه های گردشگری به صورت خودجوش توسط موسسه آموزش عالی بینالود مشهد و با همکاری شهرداری این شهرستان از جمله برنامه های فرهنگی و فرهنگ سازی است که در روز زمین پاک اجرا شد.
: این حرکت فرهنگی و زیست محیطی با همراهی و مشارکت بیش از 50 نفر از  دانشجویان کانون همیاران سلامت و پرسنل موسسه آموزش عالی بینالود مشهد در روز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه 1397 همزمان با روز زمین پاک در منطقه طرقبه  اجرا شده است.

#زمین_پاک
#موسسه_آموزش_عالی_بینالود_مشهد