گروه منابع طبیعی

معرفی گروه مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست

گروه مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست مؤسسه آموزش عالی بینالود کار خود را در سال 1389 با پذیرش 30 دانشجو در مقطع کارشناسی و در سال 1393 با پذیرش 10 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، شروع و تا به امروز نیز مشغول به فعالیت می­باشد. در حال حاضر تعداد 75 دانشجو محیط زیست در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این رشته مشغول به تحصیل می­باشند همچنین 5 عضو هیأت علمی تمام وقت و بیش از 17 مدرس مدعو با این گروه همکاری می­نمایند.

 

معرفی رشته مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست

با توجه به لزوم و اهمیت ویژه­ی محیط زیست و امر حفاظت و مدیریت منابع طبیعی و نیز پدید آمدن معضلات و بحران­های کمبود آب، آلودگی هوا و فرسایش خاک در داخل کشور و نیز افزایش آگاهی اذهان عمومی نسبت به محیط زیست، شورای عالی برنامه ریزی و آموزش وزارت علوم در سال 1371 طی برگزاری جلسه 251 طرح دوره­ی کاردانی منابع طبیعی- محیط  زیست به تأیید رسانید. سپس در سال 1381 طی جلسه 334 دوره کارشناسی مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و کارشناسی ارشد محیط زیست در جلسه 143 و تاریخ 1367 به تأیید و اجرا رسید. مواد درسی این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل دروس عمومی، ارزیابی با گرایش ارزیابی محیط زیست، آلودگی­های آب، خاک و هوا، توپوگرافی، آمایش سرزمین و نیز آلودگی صنعتی و انسان و محیط زیست می­باشد.

در دهه­های اخیر انسان با قدرت دگرگون­سازی محیط خود، تغییرات شتاب گرفته­ای در تعادل طبیعت ایجاد کرده است. در نتیجه گونه­های موجودات زنده دنیا در معرض خطر قرار گرفته­اند و این امر ممکن است جبران ناپذیر باشد. ما در اطراف خود در بسیاری از مناطق زمین، نشانه­های روز افزونی از صدمات حاصل از فعالیت انسان مانند اختلالات شدید و نامطلوب در تعادل بوم شناختی زیست کره، سطوح خطرناکی از آلودگی آب و هوا، تخریب و تهی­سازی منابع غیر قابل تجدید را مشاهده نموده­ایم. گرایش مهندسی محیط زیست یک رشته چند بخشی یا میان رشته­ای است و آمیخته­ای از علوم بیولوژیکی، اکولوژیکی، فیزیک، شیمی، ریاضی، اکولوژی کاربردی و جغرافیا می­باشد. این رشته تلاش می­کندتا بین انسان و محیط پیرامون آن رابطه­ای برقرار نماید تا بشر بتواند با استفاده از دانش روز افزون خود به نحوی عمل نماید که با نیازها و فعالیت آن هماهنگی بیشتری داشته باشد.

 دانشجویان محیط زیست با گذراندن دوره­ی چهارساله در مقطع کارشناسی و دوره­ی دو ساله در مقطع کارشناسی ارشد می­توانند با کسب مهارت در تهیه، اجرا و نظارت طرح­های پژوهشی مربوط به امور محیط زیست و با به کار­گیری مناسبترین روش­ها برای حل مسایل و مشکلات محیط زیست اقدام نمایند.

 

مقاطع مختلف رشته مهندسی منابع طبیعی

رشته مهندسی منابع طبیعی در مقاطع کارشناسی شامل گرایش­های محیط زیست، علوم و صنایع چوب و کاغذ، مرتع و آبخیزداری، شیلات و جنگلداری می­باشد. گرایش محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد شامل آلودگی­های محیط زیست، ارزیابی و آمایش سرزمین، زیستگاه­ها و تنوع زیستی است. دانشجویان فارغ التحصیل در رشته مهندسی محیط زیست برای حضور در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به علایق خود می­توانند در هریک از گرایش­های بیان شده ادامه تحصیل دهند..

 

بازار کار رشته مهندسی محیط زیست

تمامی ساکنان شهرها و روستاها به منابع طبیعی و بهبود وضعیت محیط زیست نیازمند هستند. از همین رو فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی محیط زیست می­توانند در سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات تابع، اداره منابع طبیعی، کارشناس آموزشی، شهرداری­ها، سازمان جنگلها و پارکها و مراتع، مدیریت پسماند، واحدهای HSE صنایع، تصفیه خانه­ها، اداره آب و فاضلاب، شرکتهای خصوصی مشاوره در حوزه آب، ارزیابی و فضای­سبز مشغول به کار شوند.

دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست می­توانند به عنوان کارشناس در سازمانهای اجرائی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، تدریس دانشگاهی، سازمان فضای سبز، پارکها، شکارگاه­ها، تالابها و نیز در ارائه طرح­های محیط زیست و نظارت بر اجرای آنها و وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه مشغول به کار گردند.