آیین‌نامه تأسیس و فعالیت انجمن‌ها و اتحادیه‌های انجمن‌های علمی دانشجویی مصوب 31 تیر 1399 فرهنگی
تاریخ انتشار: چهارشنبه، 15 مرداد 1399 08:06:46

این آئین نامه که با عنایت به راهبرد «سازماندهی و تقویت انجمنها و جمعیتهای علمی به منظور ایفای نقش مرجعیت علمی و ارتقای مشارکت در تصمیمسازیها و توسعه، ترویج و انتشار علم و فناوری» که در سند «نقشه جامع علمی کشور» مورد تأکید است و در راستای تحقق توسعه علمی، جنبش نرم افزاری و نهضت تولید علم تدوین گردیده از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و جایگزین آئین نامه انجمن های علمی دانشجویی مصوب 29 مهر 1396 خواهد شد.
برخی از مفاد این آئین نامه: 
- برای تأسیس انجمن در هر حوزه علمی و تخصصی اعم از رشته ای یا بین رشته ای، دست کم 5 نفر از دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های مرتبط با آن حوزه علمی، به عنوان اعضای هیأت موسس انجمن، باید تقاضای تأسیس را به معاونت فرهنگی ارائه دهند.
- در هر دانشگاه می توان یک انجمن را متناظر با هر رشته یا گرایش دانشگاهی تشكیل داده و همچنین تأسیس انجمن علمی دانشجویی بین رشته‌ای، طبق ضوابط این آیین‌نامه بلا مانع است.
- هر دانشجوی شاغل به تحصیل در رشته مرتبط با موضوع فعالیت انجمن می‌تواند مطابق این آیین‌نامه به عضویت انجمن درآید و در چارچوب اساسنامه انجمن به فعالیت بپردازد. 
- عضو انجمن موظف به مشارکت فعالانه در فعالیت ها و برنامه های انجمن است. تعداد اعضای انجمن نباید به کمتر از 20 نفر برسد.
- انجمن‌ها و اتحادیه‌ها صرفاً مجاز به فعالیت‌های علمی (غیر سیاسی، غیر حزبی و غیر صنفی) و حسب مورد مجاز به فعالیت‌هایی با ابعاد سیاسی و صنفی با رویكرد علمی و تخصصی می‌باشند. 
- انجمن‌ها و اتحادیه‌ها‌ مجاز به هر گونه فعالیت علمی در تمامی عرصه‌های مرتبط با رشته و حوزه تخصصی آن انجمن یا اتحادیه در چارچوب این آیین‌نامه هستند.
- انجمن‌ها و اتحادیه‌ها مجاز به اطلاع‌رسانی در باره تمامی فعالیت های دارای مجوز خود از طرق و مجاری مجاز هستند.
- شورای مرکزی، استاد مشاور و دبیر انجمن مطابق ضوابط تشکیل یا انتخاب می گردند.
- مصادیق فعالیت‌های علمی: 
1- فعالیت آموزشی (کارگاه‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی علمی و تخصصی)
2- رویداد و گفتگوی علمی (مسابقه، جشنواره، کنفرانس، نشست، سمینار، نمایشگاه، بزرگداشت، گردهمایی علمی و تخصصی، مباحثه، گفت‌وگو، كرسی آزاداندیشی، مناظره، بحث و تبادل نظر، سخنرانی، میزگرد، نقد و نظر، حلقه فکری)
3- تولید و نشر محتوای علمی (نشریه، کتاب، صفحات مجازی، نرم‌افزار، فیلم، مولتی‌مدیا، تابلو یا برد، مدیای علمی و تخصصی)
4- فعالیت پژوهشی (تحقیق، مطالعه و پژوهش)
5- کارآفرینی (از جمله همکاری با مراکز رشد، پارک های فناوری)
6- خلاقیت علمی (اختراع، ابتکار، نوآوری، نوآفرینی)
7- ارتباطات و همکاری‌های علمی (جلسه، بازدید و همکاری مشترک با مراکز و مجموعه‌های علمی، خدماتی، صنعتی، حرفه‌ای یا تخصصی ملی یا بین‌المللی و ارتباط با دانش آموختگان)
جهت مشاهده فایل PDF آیین نامه اینجا کلیک کنید.