اتحادیه انجمن های اسلامی

 

 

انجمن اسلامی دانشجویان که بعد از انقلاب به «دفتر تحکیم وحدت» مشهور شد، نخستین بار در دهه ۱۳۲۰ خورشیدی در دانشگاه تهران تأسیس شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ انجمن‌های اسلامی دانشکده‌های گوناگون گردهم آمده و«اتحادیه انجمن‌های اسلامی و سازمان‌های دانشجویی سراسر کشور» دفتر تحکیم وحدت (به عنوان مرکز انجمن‌های اسلامی دانشجویان) شکل گرفت.

 

جامعه اسلامی دانشجویان

این تشکل جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه را بارزترین میراث امام خمینی و ثمره قرن‌ها مجاهدات صدها هزار نفر از زنان و مردان ایثارگر می‌داند و حفظ و ارتقاء نظام جمهوری اسلامی را برترین وظیفه و رسالت خود می‌داند و معتقد است دانشگاه و حوزه اصلی‌ترین پایگاه و مهم‌ترین نقش را در ساختن جهانی انسانی و اسلامی در هزاره سوم دارند.

هم اکنون جامعه اسلامی دانشجویان در نزدیک به هفتاد دانشگاه کشور و در اکثر استان‌های کشور مشغول به فعالیت است که شامل دانشگاه‌هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نفت و قوه قضائیه می‌شود. از شاخصه‌های مهم این تشکل، وجود ساختار تشکیلاتی قوی آن می‌باشد که دارای یکی از بزرگترین و کاملترین سیستم تشکیلاتی در میان تشکل‌های دانشجویی است.

 

بخش‌هایی از سند چشم‌انداز اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان:

تبدیل شدن به عمده بازوی مشورتی دانشجویی رهبری

پیشرو بودن در وحدت حوزه و دانشگاه

پیشرو بودن در نهضت تولید علم

تربیت نیروهای مؤمن و متخصص در سطح ترازانقلاب اسلامی درایران وجهان (اعم ازمحقق، متفکر، سخنران، روزنامه نگار، نظریه پرداز ومدیر

حامی حرکت‌های اسلامی و نیز حرکات و قیام‌های مستضعفان در تمام نقاط جهان و بهره‌گیری از توان خویش جهت حمایت و توسعه آنان در راستای صدور انقلاب اسلامی ایران به سایر نقاط جهان... دیده شده است.

 

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه دانشجویی پس از انشعاب از دفتر تحکیم وحدت در سال ۱۳۷۸ تشکیل شد. این انشعاب توسط دانشجویان بعد از فاجعه ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ و ماجرای کوی دانشگاه روی داد. اولین بار مسئولین دفاتر انجمن اسلامی دانشگاه شاهد و سمنان به طور هم‌زمان جدایی خود را اعلام کرده و مرکزیت خود را به نام انجمن اسلامی دانشجویان مستقل اعلام کردند.